Cam kapılar, hassas bir düzeneğe sahip oldukları için ne kadar sağlam bir cam kullanılırsa kullanılsın, açma-kapama hızına bağlı olarak bazı arızaların meydana gelmesi olağandır. Cam kapılar, son derece gelişmiş bir sistem içerirler. Bu nedenle, arıza durumlarında dikkatli olmak ve sistem hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin kapıya müdahale etmek yerine uzman kişiler tarafından onarılması gerekmektedir. Antalya’da her türlü kapı, pencere, pancur ve cam balkon tamiri için bize yazabilirsiniz.

Cam kapılarda meydana gelebilecek bazı arızalar şunlar olabilir:

  1. Kapı Motoru Arızası: Kapı motoru, kapının açılıp kapanma hızını kontrol eden bir sistemdir. Bu parçanın görevi, kapının ani sarsılmaları veya çarpma hızlarına karşı dayanıklılığını sağlamaktır. Kapı motoru arızalandığında, kapının zarar görme riski artar. Uzun süreli kullanım sonucunda bu süspansiyon sistem parçasında arızalar meydana gelebilir. Kapı hızlı bir şekilde açılıp kapanıyor veya rüzgarın etkisiyle hareket ediyorsa, bu durum kapı motorunun bozuk olduğunu gösterebilir.
  2. Kapı Kolu Arızası: Cam kapılarda genellikle metal, krom veya cam kapı kolları kullanılır. Bu kollar, estetik açıdan hoş görünmenin yanı sıra kullanım kolaylığı sağlar. Kapının açılması veya kapanması normalden daha uzun sürüyorsa veya sıkışmalar meydana geliyorsa, bu durum kapı kolunun arızalandığını gösterebilir. Kapı kolları aşırı hızlı çekme ve kapatma nedeniyle bozulabilir ve camdan yapılan kapı kolları kolayca kırılabilir.
  3. Menteşe Arızası: Kapının açılıp kapanmasını sağlayan parçalar menteşelerdir. Cam kapılarda kullanılan menteşeler genellikle disk veya silindir şeklindedir. Özellikle kuaförler, emlak ofisleri gibi işletmelerde kapıların sıkça açılıp kapanması, menteşe arızasına yol açabilir. Ayrıca, 5-6 yılın üzerinde kullanılan cam kapılarda da sıkça menteşe arızası görülebilir. Kapı, normalden daha yavaş açılıyor ve açılırken ses çıkarıyorsa, büyük olasılıkla menteşe arızası vardır.
  4. Cam Tamiri: Yukarıda bahsedilen sistem parçalarındaki arızalar, camlarda kırılmalara neden olabilir. Örneğin, kapı motoru yeterince çalışmıyorsa veya menteşeler gevşemişse, kapı daha hızlı kapanabilir ve camlar çatlaklar oluşturabilir. Ayrıca, çeşitli darbeler sonucu da camlarda çatlaklar veya kırılmalar meydana gelebilir. Cam kapılardaki kırıklıklar hem kötü bir görüntü yaratabilir hem de içeri rüzgar ve toz girmesine neden olabilir. Bu nedenle, camlarda kırılma görüldüğünde, mutlaka tamir ettirilmesi gereklidir.
× Bize Mesaj Yazın